5 Zaskakujących ciekawostek matematycznych!

korepetycje z matematyki w Wieliczce

Matematyka od dawien dawna zaskakuje swoimi dziwnymi, a zarazem skomplikowanymi problemami. Najbardziej absurdalne fakty matematyczne wymagają zaawansowanej wiedzy z zakresu matematyki, ale istnieje wiele różnych interesujących zjawisk matematycznych, a także ciekawostek, które każdy z nas może zrozumieć w łatwy i przyjemny sposób.

Urodzinowy paradoks matematyczny

round fondant cake with happy birthday candle

1. Problem nieskończoności pojawił się już w czasach starożytnej Grecji, a dokładnie w szkole pitagorejskiej, gdzie sądzono, że nieskończonością jest coś, czemu nie przypisze się żadnej wartości.

2. Kiedy dla Greków liczenie na palcach stało się niewystarczające, wynaleźli abacus, czyli coś podobnego do naszych dzisiejszych liczydeł.

3. Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, wynosi 3, 1415, czyli liczbę Pi.

4. Googol to dziesięć do setnej potęgi. Nazwa wyszukiwarki gogle powstała właśnie przez błąd jej twórcy, czyli L. Page’a, który chciał ją nazwać właśnie googol

5. Królową kasyna, czyli ruletkę, wymyślił matematyk, Blaise Pascal w roku 1645. Pomysł odnosił się do jego zainteresowania rachunkiem prawdopodobieństwa. Pierwotnie nie było w niej zera, jednak zostało ono później dodane, aby zwiększyć zysk kasyna.

Opracował serwis: Korepetycje z matematyki Wieliczka