Jak się uczyć matematyki w czasach epidemii koronawirusa?

Świat, który nas otacza ciągle stawia nam kłody pod nogi. Epidemia koronawirusa nie ustaje, a czasu coraz mniej, aby przygotować się do matury. Bardzo dobrze wiemy, że przygotowanie się do do matury z matematyki jak innych egzaminów wymaga od nas bardzo dużego wysiłku intelektualnego. Dziś przybliżę Wam kilka cennych wskazówek, aby nauka była przyjemnością, a wiedza została z nami jak najdłużej.

Cel nauki i zarządzanie drogocennym czasem

Wiem, że nauka wymaga czasu. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jest wiele innych ciekawszych i przyjemniejszych rzeczy od uczenia się matematyki. Jednak zastanów się co chcesz osiągnąć – postaw sobie wyraźny cel, do którego będziesz dążył. Być może chcesz dostać się na wymarzone studia lub mieć ciekawą i dobrze płatną pracę, ale na przeszkodzie stoi matematyka, która jest potrzebna, aby zrealizować powyższy cel. Bardzo ważne jest postawienie sobie celu, ponieważ będzie on motywacją, gdy przyjdą trudniejsze chwile.

Kolejnym czynnikiem jest po prostu planowanie. Życie jest jedną wielką niewiadomą, nie zawsze wszystko idzie tak, jak sobie to planujemy. Dlatego warto układać plan pracy, np w takim planie rozpisz sobie ile godzin przeznaczysz na naukę, co będziesz dokładnie powtarzał. Następnie ułóż sobie grafik. Wpisz sobie do niego o których godzinach będziesz się uczyć matematyki. Twoja praca będzie miała sens tylko wtedy, gdy będziesz realizować plan konsekwentnie. Kluczem do sukcesu jest nasza systematyczność.

Jak uczyć się matematyki efektywnie?

  • Rozwiązuj jak najwięcej zadań samodzielnie – Czy wiedziałeś, że rozwiązując zadania samodzielnie zapamiętasz o wiele więcej niż analizując zadania z książki lub internetu. Pewnie myślisz dlaczego tak się dzieje. Rozwiązywanie zadań samodzielnie zmusza nas mózg do aktywnego działania. Dzięki temu uczysz się rozumieć, analizować, segregować informacje z zadań, a przez to o wiele więcej zapamiętujesz.
  • Rozwiązuj zadania metodą króla boksu. Metoda polega na przeplataniu zadań i zróżnicowaniu nauki. Dzięki temu nasz mózg się nie nudzi i cały czas na nowo jest angażowany. Podam prosty przykład, rozwiązując zadania z wielomianów, wróć do zadań np: z funkcji trygonometrycznych lub innego działu z matematyki, który już przerobiłeś. Nie dość, że pobudzisz mózg do zadania to przypomnisz sobie wiadomości z innych działów.
  • Rozwiązuj arkusze maturalne z poprzednich lat, dzięki temu dowiesz się ile już umiesz, a co warto powtórzyć.
  • Kolejnym ciekawym sposobem jest po prostu uczenie kogoś innego. Dzięki temu sposobowi ucząc brata, siostrę czy kolegę z ławki zwiększysz swój zasób wiedzy matematycznej.
  • Rób sobie powtórki z działów przerobionych, dzięki temu poznany wcześniej materiał tak szybko się nie ulotni.
  • Znajdź sobie korepetytora, który Ci pomoże w trudniejszych zadaniach lub nawet wytłumaczy wcześniej niezrozumiane kwestie. Polecamy skorzystać z naszych usług – korki z matematyki

Pamiętaj także, aby się nie poddawać jeśli czegoś nie rozumiesz lub jakieś zadanie Ci nie wychodzi. Poproś o pomoc i dąż do tego, aby rozwiązać takie zadanie. Piszę o tym, ponieważ Twoje umiejętności matematyczne będą rosnąć z czasem, przecież nie od razu Rzym zbudowano 🙂