Czy wiesz czym jest znane słowo „Dyskalkulia” pochodzące z języka łacińskiego i oznaczające w dosłownym tłumaczeniu „Trudności w liczeniu”? Dyskalkulia oznacza problem z nauką matematyki i arytmetyki. Przez wiele osób jest nazywana „dysleksją matematyczną”. Przyjrzymy się głębiej jakie są tego przyczyny i skutki.
Czym jest dyskalkulia?
Z naukowego punktu widzenia dyskalkulia jest to zakłócenie zdolności wykonywania działań arytmetycznych. Uznaje się, że jest to specyficzne zaburzenie rozwojowe o podłożu środowiskowym lub genetycznym.
Szacuje się, że tą dysfunkcją boryka się około od 5 do 10 procent ludzi na świecie.
Niestety, nie da się z tego wyrosnąć. Wiele dzieci będzie się borykać z tym problem w życiu dorosłym. Na szczęście są sposoby by doskonalić umiejętności matematyczne i radzić sobie z wyzwaniami.
Problem, który omawiamy występuje na wszystkich etapach edukacyjnych. Nauczenie się podstawowych działań matematycznych takie jak dodawanie lub odejmowanie być równie trudne, jak nauka algebry. Dlatego dyskalkulia może utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Robienie zakupów w supermarkecie, gotowanie, czy nawet dotarcie do wyznaczonego miejsca na czas może stanowić problem, ponieważ wymaga to umiejętności matematycznych.
Dyskalkulia – Objawy
Najlepszym rozwiązaniem, aby zdiagnozować to zaburzenie jest udanie się do lekarza specjalisty (neurologa lub neuropsychologa). Jednak w życiu powszednim też jesteśmy w stanie sprawdzić czy ktoś miewa się z tym problemem. Do najczęstszych objawów należą:
- Trudności z odczytywaniem godziny
- Trudności związane z korzystaniem z kalkulatora (złe naciskanie przycisków i mylenie np: minusa z plusem)
- Błędne liczenie na palcach
- Niedokończanie rozpoczętych przez nauczyciela działań matematycznych
- Problemy z rozpoznawaniem figur geometrycznych
- Trudności z zapamiętaniem tabliczki mnożenia
- Złe zapisywanie liczb i symboli matematycznych
Jak leczy się dyskalkulię?
Po rozpoznaniu przez lekarza specjalistę tego zaburzenia dziecko jest kierowane na zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, gdzie zwalcza się dyskalkulię przez zabawę. Do najczęstszych ćwiczeń w zwalczaniu dyskalkulii należą:
- odwzorowywanie z z pamięci figur geometrycznych, symboli czy cyfr.
- Wykonywanie prostych obliczeń matematycznych takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie.
- Liczenie przedmiotów
Zapraszamy serdecznie na naszego bloga ze świata matematyki, gdzie będziesz mógł się poczytać artykuły ze świata matematyki i nie tylko!